هُوَ الَّذي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدي‏ وَ دينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَي الدِّينِ کُلِّهِ وَ کَفي‏ بِاللَّهِ شَهيداً | سایت در حال تغییرات ظاهری میباشد!


۲۳۴×۶۰
۲۳۴×۶۰

اسب تروآ توافقنامه‌

اسب تروآ توافقنامه‌Reviewed by سانتریفیوژ on Jul 8Rating: ۵.۰اسب تروآ توافقنامه‌این روزها و شب‌ها سؤالی مطرح است که آیا امکان این وجود دارد که توافق بسته‌شده و به امضای دو طرف برسد اما مفاد آن در باطن توافق به نفع منافع ملی نباشد؟

بسم‌الله الرحمن الرحیم
این روزها و شب‌ها سؤالی مطرح است که آیا امکان این وجود دارد که توافق بسته‌شده و به امضای دو طرف برسد اما مفاد آن در باطن توافق به نفع منافع ملی نباشد؟ و آیا برای ایران الزام‌آور هست؟ در این صورت در قبال این امر تکلیف چیست؟ پاسخ به این سؤال بسیار صریح و روشن است در یک کلمه می‌توان اذعان کرد؛ بله، امکان چنین توافق‌نامه‌ای هست، اگر توافقی تصویب شود!

 

تحریم
لذا ضمن تشکر از تلاش‌های پیگیرانه تیم مذاکره‌کننده به‌عنوان فرزندان انقلاب و دعای مجددانه و مصرانه برای موفقیت این تیم و حفظ خطوط قرمز ترسیم‌شده توسط رهبر انقلاب در این شب‌های قدر، به چند نکته نیز اشاره داریم:
نخست در صورت بسته شدن توافق به هر شکلی آمریکا به تعهدات خویش به‌طور کامل عمل نخواهد کرد و همچون گذشته شوم خود به سیاست دوزوکلک و عهدشکنی خود روی خواهد آورد، درحالی‌که شواهد و قرائن حاکی از آن است که با رخ دادن چنین وضعیتی دولت ایران قادر نخواهد بود تا از حقوق ملت خود دفاع کند همان‌گونه که در دوره اصلاحات نتوانستند و توافق هرگونه که بسته شود ایران موظف خواهد بود به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند مگر تمهیدات لازم برای برگشت قانونی به فعالیت‌های هسته‌ای در صورت عدم رعایت تعهدات طرف غربی در نظر گرفته‌شده باشد! چراکه در روابط بین‌الملل، دولت‌ها معیار هستند و هرچه که دولت‌ها بپذیرند لازم‌الاجراست؛ و اگر چنین تمهیدات و سازوکاری در نظر گرفته نشده باشد عملاً حقوق ملت ایران ازدست‌رفته تلقی خواهد شد. لذا برای ممانعت از چنین توافقی که مسلماً عذرتراشی‌هایی چون عدم سازگاری باروح توافق، موظف بودن آمریکایی‌ها به پایبندی به توافق و ادعای بیهوده برای پیگیری کردن و حق اعتراض را در پی خواهد داشت و همچنین برای جلوگیری از به لگام کشیدن اسب تروآی  شکست چند نکته را تصریح کنیم:
۱. عدم پایبندی آمریکایی‌ها به تعهداتشان:
خصلت دشمن دشمنی کردن است! در طول تاریخ عمر مذاکرات هیچ‌گاه طرف غربی به تعهدات خود عمل‌نکرده است. چراکه آمریکا و هم‌پیمانانش در تصویب تمامی تحریم‌ها؛ سرمایه‌گذاری بسیاری برای طراحی تحریم‌ها و وادار کردن کشورها به اجرای آن‌ها کرده‌اند یعنی علاوه بر صرف هزینه‌های اقتصادی برای تحریم ایران، تمام توان اطلاعاتی، سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک خود را به‌کاربرده‌اند تا با تحریم‌ها ایران را به تسلیم وادارد. از یک نگاه منطقی و اصولی کشوری باوجود تمام دشمنی و هزینه‌های صرف کرده، به همین راحتی حاضر نخواهد شد ساختار تحریم‌ها را بر هم زند مگر اعمال تغییرات جزئی آن‌هم جهت چرخش عوام‌فریبانه اهرم فشار خود. شاهد مثال آن تجربه‌ی توافق ژنو و دیگر عهدشکنی‌های طرف غربی است!
۲. ارجاعات قانونی بیانیه
همواره سؤالات منتقدان با نقل‌قول‌هایی از آقای ایکس و آقای ایگرگ پاسخ‌داده‌شده، درحالی‌که در عالم سیاست نقل‌قول پشیزی نمی‌ارزد! نگاه مجامع بین‌المللی به آن چیزی است که امضاشده است و به‌قول‌معروف طرف حساب شما امضای پای همان کاغذهاست نه آقای ظریف و عراقچی! لذا دقت در چنین امضایی همان امانتی است که بر دوش تیم مذاکره‌کننده بار گرانی است..
۲.۱. توجه به امتیازات داده‌شده و امتیازات اخذشده بر اساس بیانیه لوزان به‌عنوان سند مادر که بر اساس آن توافق نهایی یا برجام(برنامه جامع اقدام مشترک)امضا می‌شود:
– صراحتاً ذکرشده «اجرای» تحریم‌های ثانویه ایالات‌متحده امریکا و تحریم‌های اتحادیه اروپا بعد از راستی آزمایی آژانس متوقف می‌شود نه خود «تحریم» ها! (همچنین توجه به تفاوت واژه‌های terminate و seize) در کنار این مسئله برخی از کشور اروپایی همچون انگلیس سوای سازوکار اتحادیه اروپا علیه ایران تحریم‌هایی را وضع کرده‌اند که این تحریم‌ها نیز کاملاً نادیده گرفته‌شده است! این در حالی است که لغو تحریم‌های نفتی منوط به لغو دیگر تحریم‌هاست تحریم‌هایی چون تروریسم، حقوق بشر و موشک‌های بالستیک. به عبارت بهتر ماهيت ترکيبي بودن اين تحريم‌ها بهانه لازم جهت عدم تعليق يا لغو آن‌ها را ايجاد کرده است. در صفحه ۱۸ طرح کورکر- منندز نوشته‌شده:

United States sanctions on Iran for terrorism, human rights abuses, and ballistic missiles will remain in place under an agreement

«تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران در خصوص تروریسم، نقض حقوق بشر و موشک‌های بالستیک، در توافق پابرجا می‌ماند»

– برای تحقیق و توسعه یک جدول زمان‌بندی پیش‌بینی می‌شود که با موافقت «طرفین» اعمال می‌شود این خود به معنی اعمال محدودیت در کنار عدم لغو تحریم‌ها است!
– نکته دیگر نحوه آزادی دارایی‌هایی ایران است که به‌عنوان یکی از نکات مثبت توافق لوزان بدان اشاره‌شده همچون آزاد شدن بخشی از پول‌های بلوکه‌شده ایران! اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که اگر آمریکایی‌ها بخشی از پول‌های بلوکه را آزاد کردند بلافاصله ساختمان متعلق به جمهوری اسلامی ایران را در نیویورک مصادره کردند یعنی این به‌جای آن! ازاین‌رو باید دید چه میزان از دارایی‌ها آزادشده و بعد به درجه اهمیت آن‌ها بپردازیم!
۳. توجه به حوزه اختیارات تیم مذاکره‌کننده و نحوه ورود به این مذاکرات در عالم سیاست:
تیم مذاکره‌کننده دارای اختیارات وسیعی است؛ اما بیان و نشر این شبهه که توافق نهایی با اجازه رهبری صورت خواهد پذیرفت، به‌دوراز واقعیت است چراکه بارها رهبر انقلاب تأکید کردند در جزئیات دخالت نمی‌کنند. فلذا نسبت دادن توافق به نظر رهبری تنها راه فرار آتی از دست انتقادهای منتقدین و کاهش فشارها خواهد بود! هرچند ما هم ظریفانه از این مسئله می‌گذریم که همچنان منتظر نشر و چاپ فکت شیتی هستیم که آقای صالحی در مجلس مدعی شدند!!! اما نکته‌ای که در حوزه اختیارات تیم مذاکره‌کننده بسیار قابل‌توجه است نحوه مذاکره است. اگر از این مسئله که نظام ولایی ایران همواره مخالف مذاکره مستقیم با رأس دنیای استکبار بوده صرف‌نظر کنیم، توجه به نحوه ورود به این مذاکرات در عالم سیاست خودنمایی می‌کند:
در دوره‌های قبل:
مذاکرات همزمان با ادامه فعالیت‌های صنایع هسته‌ای پیگیری و انجام می‌شد روند حرکت صنایع هسته‌ای روبه‌جلو بود یعنی فردو به کار خود ادامه می‌داد، آب‌سنگین اراک در حال پیشرفت بود، اورانیم ۲۰% غنی‌سازی می‌شود و ذخایر اورانیوم ۲۰% غنی‌سازی شده در اختیار کشور و مصالح آن است؛ لذا پیشرفت صنایع هسته‌ای روبه‌جلو + انجام مذاکرات..
در دوره فعلی:
آب‌سنگین متوقف می‌شود، فردو و هزاران سانتریفیویژ متوقف می‌شوند، ذخایر اورانیم ۲۰% تحویل داده می‌شود و غنی‌سازی اورانیم ۲۰% متوقف می‌شود؛ یعنی توقف صنعت هسته‌ای + مذاکره (+ تمدیدهای پیاپی)

سؤالاتی در حوزه داخلی و حوزه خارجی:
– بر اساس آنچه از طرف ایرانی گفته شد؛ کدام به نفع شما یا طرف غربی است؟ اگر شما بخواهید بر سر یک معامله بروید با دست‌پر می‌روید تا از موضع قدرت صحبت کنید یا همه‌چیز را متوقف می‌کنید تا با دست‌خالی با نوعی بازگشت به عقب در مقابل طرف غربی نشسته و مذاکره کنید!
– از طرف موافقان توافق تأکید می‌شود بر نتایج حاصله از توافق همچون بحث نوسازی صنایع پتروشیمی و نفت…درحالی‌که تمام دنیا متوجه این امر است که به‌زودی ذخایر نفتی و آبی تمام خواهد شد و به دنبال منابع نوین برای جایگزینی هستند! آیا این نوسازی و جایگزینی کالاهای مرغوب بااهمیت‌تر است یا پیشرفت صنایع هسته‌ای؟! باوجوداین روند رو به رشد دنیا آیا بازگشت و وابستگی ما به اقتصاد نفتی کار درستی است؟!
و اما در حوزه خارجی: کمیته روابط خارجی سنای آمریکا طرح موسوم به کورکر- منندز را به شکل اجماعی و با رأی قاطع ۱۹ سناتور به تصویب رساند. این طرح که در صحن سنای آمریکا در حال بررسی برای تصویب نهایی است و با احتمال بسیار زیاد آرا تصویب هم خواهد شد، آثار متعددی بر توافق نهایی هسته‌ای ایران و ۵+۱ دارد. بخشی از موارد این طرح عبارت‌اند از:
۱. حقوق اساسی آمریکا قوانین فدرال هم‌مرتبه با معاهدات بین‌المللی بوده و به‌عبارت‌دیگر، این معاهدات می‌تواند از طریق تصویب قوانین کنگره، نسخ و نقض گردد و اختیار این امر نیز با کنگره آمریکاست. لذا قطعنامه‌های سازمان ملل که ذیل فصل ۷ منشور سازمان‌ملل قرار می‌گیرند بی‌اثر هستند.
۲. توقف تحریم‌های آمریکا مشروط به‌راستی آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هست، تاکنون آژانس فعالیت‌های ایران را تائید نکرده و مدام به دنبال بهانه‌ی واهی است برای تحریم‌های دوباره.
۳. بر اساس طرح کورکر- منندز اختیارات قوه مجریه سلب می‌گردد و تعلیق یا لغو تحریم‌های اصلی بانکی و نفتی بر عهده کنگره خواهد بود نه ریس جمهور.
۴. طبق قوانین آمریکا توافق احتمالی نهایی با ایران توسط ریس جمهور آمریکا ظرف پنج روز به کنگره ارائه می‌شود و کنگره در یک فرصت سی‌روزه باید درباره آن اظهارنظر کند؛ یعنی تعهدات طرف مقابل با یک وقفه ۵۲ روزه خواهد بود و تحریم‌های اصلی نیز باقی می‌ماند.
۵. رئیس‌جمهور آمريکا موظف است (باید تعهد دهد) امنیت اسرائیل توسط ایران به خطر نیفتاده است.
۶. دول آمریکایی هیچ ضمانتی برای اجرای تعهدات دولت‌های پیش از خود ندارند.
بر طبق این طرح چند سؤال مطرح می‌شود: با توجه به نکات فوق و همچنین نفوذ موساد در آژانس (که اخیراً هم برای قرص شدن دل دوستانشان چشمه‌ای از آن را نشان دادند!!) آیا در این بازی گرگم‌به‌هوای کنگره و ریاست جمهوری آمریکا تحریم‌ها بلافاصله لغو می‌گردد و آژانس عادلانه فعالیت‌های ایران را تصویب و تائید می‌کند؟ آیا سازوکار ضمانتی برای متعهد شدن دولت آمریکا با شرایط پیش رو وضع‌شده است؟

با وجود تمامی این سؤالات و دغدغه‌ها باید امیدوار باشیم تا با بازی رسانه‌ای و هوچیگری‌های سیاسی مصحف ورق‌ورق شده شکست را در قالب پیروزی بر سرنیزه نکنند! و توافقی به امضاء برسد که حافظ منافع ملت شریف ایران باشد.

درباره نویسنده

کفر متحرک به اسلام میرسد،ولی اسلام راکد،پدر بزرگ کفر است...سلمان ها در حالیکه کافر بودند،حرکتشان آنها را به اسلام و رسول منتهی کرد و زبیرها در حالیکه با رسول بودند،رکودشان آنها را به کفر پیوند زد.کفری که با حرکت ما همراه باشد، وحشتی ندارد؛ وحشت آنجایی است که با رکودها پیوند خورده باشیم. آری!باید مراقب رکودهای دنیا بود که در راس شان دل باختن به زر وزیور وتعریف و دنیاست...و گمراهی ما زمانی است که نه دنبال حقیقتیم،نه یاور حقیقتیم و نه تسلیم حقیقت.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *