هُوَ الَّذي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدي‏ وَ دينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَي الدِّينِ کُلِّهِ وَ کَفي‏ بِاللَّهِ شَهيداً | سایت در حال تغییرات ظاهری میباشد!


۲۳۴×۶۰
۲۳۴×۶۰

ایران حافظ منافع عربستان می شود؟!؟!

ایران حافظ منافع عربستان می شود؟!؟!Reviewed by محمدحسین غریبی on Apr 14Rating: ۴.۵ایران حافظ منافع عربستان می شود؟!؟!مدتی است که وقتی به سیاست های بریز و بپاشانه ی ولیعهد خرپول عربستان نگاه می کنم، عاقبتی جز فروپاشی از درون برای آن متصور نمی شوم...

مدتی است که وقتی به سیاست های بریز و بپاشانه ی ولیعهد خرپول عربستان نگاه می کنم، عاقبتی جز فروپاشی از درون برای آن متصور نمی شوم…

حال آمدیم و عربستان از گاو شیرده به گاو لاغر مردنی تغییر ماهیت داد و نظام عربستان رو به افول رفت و شبه جزیره یکپارچه، می رفت که به شبه جزیره چند پارچه و تکه تکه تبدیل شود، وظیفه ایران در آن زمان در قبال عربستان چیست؟
آیا باید بنشیند و تکه تکه شدن آن را توسط سیاست های غلط پادشاهان آن و سیاست های تخاصمی آمریکا و انگیس ببیند؟ و یا اینکه به دفاع از یکپارچگی آن بپردازد؟

کمی سیاست های کلان،مبهم و مه آلود می شود…

یقینا زمانی که شبه جزیره عربستان رو به تکه تکه شدن می رفت، ایران باید نقش حافظ منافع عربستان را بازی کند به چند دلیل:

۱️⃣-اولین نکته این مسئله است؛ سیاست های کلان ایران ایجاب می کند که از یکپارچگی تمام کشور ها دفاع کند.

۲️⃣-فرض کنید که عربستان مانند سودان تجزیه شود، آن موقع می توان با دولت هایی که هرکدام ساز خودشان را کوک می کنند کنار آمد؟ یقینا پاسخ منفی است، پس کنار آمدن با سیاست های یک کشور آسان تر از کنار آمدن با سیاست های کشور های متفاوت است.
پس بهتر این است که عربستان یکپارچه بماند تا بتوانیم سیاست مشخصی را در قبال آن در پیش بگیریم.

۳️⃣- از نظر حقوق بشری به این ماجرا نگاه کنیم، با این موضوع مواجه می شویم که در صورت تقسیم عربستان، مردم آن ممکن است از تقسیم ذخایر زیر زمینی به صورت غیرعادلانه رنج ببرند و از سویی دولت های متخاصم قسمت های غنی تر را با خود همراه کنند که بتوانند انرژی آنان را در راستای امیال خودشان مورد استفاده قرار بدهند و وقتی آنان نیز از نظر انرژی رو به افول رفتند، آنان را نیز تکه تکه و تجزیه بکنند چنانکه در حال حاضر هم درباره سودان چنین سیاستی را در پیش گرفته اند و سودان شمالی باز هم در معرض تجزیه به سر می برد.

۴️⃣- از نظر آیات اللهی، ما باید از تحکیم امت اسلامی دفاع کنیم نه از فروپاشی آن…
عربستان چه بخواهیم و چه نخواهیم یکی از تاثیرگذار ترین کشور ها در مجامع اسلامی است و جزو امت اسلامی محسوب می شود، پس تجزیه آن سبب تضعیف قدرت اسلام و مسلمانان می شود پس از این نظر هم نباید از تجزیه عربستان دفاع کنیم.

ولی این سوال پیش می آید؛ وقتی که ما از یکپارچکی عربستان دفاع کنیم چطور می توانیم از خاندان آل سعود رهایی پیدا کنیم؟

جوابش بسیار ساده است، اگر عربستان به سمت افول پیش برود به راحتی و با خیزش های مردمی دچار تغییر مبنایی می شود، دقیقا همانطوری که ایران در زمان پهلوی دچار تغییر شد.

س: نقش ایران برای این کار چیست؟

ج: در ابتدا بیدار کردن مردم و عوام عربستان و همراه کردن آنان با مقاومت و سپس حمایت از تغییرات بنیادین در سطح وسیع و تبدیل نظام پادشاهی به نظام مردم سالاری دینی، یعنی دقیقا همان چیزی که در ایران وجود دارد.

س: چه اتفاقاتی برای ایران بوجود می آید در قبال اتخاذ چنین تصمیماتی؟

ج: قطعا در داخل ایران بسیاری از عوام و همچنین بسیاری از خواص، کوک مخالفت با این سیاست را در پیش می گیرند و با برشمردن خیانت های عربستان برای مردم مثلا در قامت دلسوز و مشفق برآمده و مانع از پیشرفت قطار انقلاب در ریل خود می شوند که قطعا جریانات کارگزاران و اصلاحات و اعتدال سردمداران این جریان هستند.

وظیفه ما هم در قبال شبهه افکنی این قبیل افراد، فقط و فقط روشنگری و بیان دلایل مذکور برای مردم می باشد.

هدف از این تحلیل، بررسی یکی سیاست های کلان جمهوری اسلامی در قبال کشور های مختلف می باشد.

 

درباره نویسنده

کسی که کمی میداند ...

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *