هُوَ الَّذي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدي‏ وَ دينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَي الدِّينِ کُلِّهِ وَ کَفي‏ بِاللَّهِ شَهيداً | سایت در حال تغییرات ظاهری میباشد!


۲۳۴×۶۰
۲۳۴×۶۰

روز تحقق وعده های روحانی رسید ….

گروه سیاسی سانتریفوژ با اعلام ایران و کشورهای ۵+۱ در وین بالاخره بالاخره روز اجرای برجام فرارسید و از این پس دولت روحانی برای تحقق وعده های اقتصادی هیچ بهانه ای نخواهد داشت.

 

از وعده حل مشکلات در صد روز و غیره که بگذریم ، از وعده هوای پاک بابنزین وارداتی که بگذریم ، از بازگشت عزت به پاسپورت به ملی بگذریم ، از حل مشکل آب بعد از برجام که بگذریم ، از حل مشکل ازدواج جوانان بعد از برجام که بگذریم در کل از همه وعده های دولتی ها بگذریم میرسیم به مسئولان دولت تدبیر و امید که تقریبا تمامی وعده های خود در دو سال و نیم گذشته – بر خلاف اظهارات اولیه – را به توافق هسته ای منوط کرده بودند و حتی از وعده های ۱۰۰ روزه آنها نیز خروجی خاصی حاصل شده بود.

به هر ترتیب امروز که احتمالا از نظر مسئولان دولت روحانی روز تاریخی(!) محسوب خواهد شد، آخرین بهانه آنها در حوزه اقتصاد نیز گرفته شده است هرچند خود روحانی اخیرا ماجرای نفت ۳۰ دلاری را به عنوان دلیلی جدید برای پسرفت های اقتصادی پیش کشیده است.

فارغ از تمامی این ماجراها، آنچه امروز دولت روحانی از آن به عنوان دستاورد یاد می کند، هزینه های فراوانی به قیمت توقف حداکثری برنامه هسته ای کشورمان داشته که مرور آنها خالی از لطف نیست.

قابل تامل است که امروز تحریم های غرب تعلیق شدند اما لغو کامل این تحریمها با شرط و شروط خاص خود ۸ سال بعد در “چارچوب قوانین و اختیارات دولت امریکا و اتحادیه اروپا!” انجام خواهد شد!

هزینه این توافق، برای ایران گستره ای از تعهدات مختلف از تضمین اجرای پروتکل الحاقی NPT و حتی تعهدات فراپروتکلی، محدودیت سقف غنی سازی ۳.۶۷ درصدی برای ۱۵سال. تعطیلی فردو، خارج کردن ۷۰ درصد سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم از نطنز و فردو، ممنوعیت تولید سانتریفیوژ-به مدت هشت سال، محدودیت ذخیره اورانیوم غنی شده در هر لحظه به ۳۰۰ کیلوگرم تا ۱۵ سال، عدم امکان تولید سوخت هسته ای توسط ایران و لزوم واردات سوخت هسته ای مورد نیاز برای ده سال، گرفته شدن حق ساخت راکتور آب سنگین جدید  تا ۱۵سال، الزام ایران به بازطراحی راکتور آب سنگین اراک آن هم با تایید ۵+۱ و ممنوعیت انجام تحقیقات در زمینه متالوژی اورانیوم و پلوتونیوم به مدت ۱۵ سال تا تحریم تست موشکهای بالستیک میان و بلند برد به مدت ۸ سال و نیز تحریم خرید و فروش تسلیحاتی ایران به مدت ۵ سال ادامه (طبق قطعنامه شورای امنیت) را دربرمی گیرد.

جدول زیر تعهدات ایران در برجام را نماش می دهد:

256369_765

درباره نویسنده

کفر متحرک به اسلام میرسد،ولی اسلام راکد،پدر بزرگ کفر است...سلمان ها در حالیکه کافر بودند،حرکتشان آنها را به اسلام و رسول منتهی کرد و زبیرها در حالیکه با رسول بودند،رکودشان آنها را به کفر پیوند زد.کفری که با حرکت ما همراه باشد، وحشتی ندارد؛ وحشت آنجایی است که با رکودها پیوند خورده باشیم. آری!باید مراقب رکودهای دنیا بود که در راس شان دل باختن به زر وزیور وتعریف و دنیاست...و گمراهی ما زمانی است که نه دنبال حقیقتیم،نه یاور حقیقتیم و نه تسلیم حقیقت.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *