هُوَ الَّذي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدي‏ وَ دينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَي الدِّينِ کُلِّهِ وَ کَفي‏ بِاللَّهِ شَهيداً | سایت در حال تغییرات ظاهری میباشد!


۲۳۴×۶۰
۲۳۴×۶۰

نامه جان کری هم پر !!!

در شرایطی که عراقچی پیش از این گفته بود که نامه جان کری تعهد محکمی از سوی دولت آمریکا است مبنی بر اینکه از همه ابزارهای خود، استفاده خواهد کرد تا اجازه ندهد قانون جدید کنگره درخصوص ویزای ورود به آمریکا، اجرای موفقیت آمیز برجام و بهره مندی ایران از منافع اقتصادی آن را خدشه دار کند با این وجود این قانون اجرا شد.

به گزار ش سانتریفیوژ در شرایطی که تیم مذاکره کننده هسته ای دولت یازدهم تمام تلاش خود را کرد تا قانون ضد ایرانی «لغو لغو روادید امریکا» را با استناد به نامه جان کری به شکلی دیگری رویات نماید تا راه اجرای تعهدات ایران در تخریب قلب راکتور اراک و کاهش تعداد سانتریفیوژ ها فراهم شود، قانون ضد ایرانی لغو روادید آمریکا رسما اجرایی شد و در اولین قدم مانع سفر رعنا رحیم پور خبرنگار بی بی سی فارسی به آمریکا شد.

بر پایه خبری که بی بی سی منتشر کرده است رعنا رحیم پور، از مجریان و خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی که برای یک دیدار خصوصی از لندن عازم آمریکا بود گفته است که سه روز پس از لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، ایالات متحده او و دو شهروند دیگر بریتانیایی را به خاطر اینکه دارای تابعیت مضاعف ایرانی هستند از استفاده از توافقنامه لغو روادید با بریتانیا محروم کرد.

در همین راستا رعنا رحیم پور در صفحه تویتر خود با اشاره به ممانعت از ورود او و دخترش به امریکا نوشت:

»my fully british daughter can not attend her american cousin’s bday cos her mum was born in iran«

«دختر کاملا انگليسي من به خاطر اينکه مادرش متولد ايرانه نتونست به جشن تولد پسرخاله اش بره»

رعنا رحیم پور در تویت دیگری عنوان کرد:

«خستگی و حاملگی و ۲۰۰۰ پوند بی زبونی که از دست رفت همه دست با دست هم داد»

از سوی دیگر آیدا احدیانی نیز در صفحه تویتر خودنوشت:

«من و پسرمو هم با پاسپورت کانادایی انقدر نگه داشتن تا پرواز رفت و به اجرا و تولد پدرش نرسیدیم. توهین امیزه و لی جلو بچه گریه نکن»

در همین راستا پس از آغاز فرآیند خروج قلب راکتور اراک و همچنین مبادله اورانیوم ، کنگره آمریکا طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن سفر افرادی را که اخیرا در یکی از چهار کشور ایران، عراق، سوریه و سودان حضور داشته اند به آمریکا، محدود می کند. این طرح که ذیل قانون بودجه ۲۰۱۶ آمریکا آورده شده بود تنها چند ساعت پس از تصویب آن در سنای آمریکا به امضا اوباما رسید تا به این شکل جلوه قانونی نیز به خود بگیرد.

اما تنها چند ساعت پس از قانونی شدن اعمال محدودیت برای سفر به ایران ، وزیر امور خارجه آمریکا در نامه ای به ظریف مدعی شد : قانون جديد  برخلاف تعهدات ما بر اساس برجام نيست. البته کری در بخشی از این نامه آورده است که دولت امریکا این قانون را عملیاتی نخواهد کرد. جان کری در این باره نوشته بود:

«اینجانب هم‌چنین اطمینان دارم که تغییرات جدید برای کسب روادید که در کنگره تصویب شده است، و دولت اختیار توقف اجرای آن را دارد، به هیچ وجه مانع ما نمی‌شود که تعهدات خود بر طبق برجام را اجرا کنیم، و ما این تغییرات را به گونه‌ای اجرا می‌کنیم که هیچ مانعی برای منافع اقتصادی مشروع ایران ایجاد نکند. بدین منظور ما بالقوه ابزارهای متعددی را در اختیار داریم، شامل صدور ویزاهای تجاری ۱۰ ساله چندبار ورود، برنامه‌هایی برای تسریع در صدور ویزاهای تجاری، و اختیار توقف اجرای قانون که طبق این مصوبه جدید به ما داده شده است. خوشحال می‌شوم که در این خصوص باز هم صحبت کنم و توضیحات بیش‌تر ارائه کنم».

با این حال و در شرایطی که رهبر انقلاب در نامه ای که به رئیس جمهور در خصوص الزامات اجرایی برجام نوشته بودند و در آن «وضع» هرگونه تحریم جدید را برخلاف برجام عنوان کرده بودند اما سیدعباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام، تصویری از نامه جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا به ظریف را در صفحه شخصی اینستاگرامش منتشر کرد و نوشت: «نامه آقای کری تعهد محکمی از سوی دولت آمریکا است مبنی بر اینکه از همه ابزارهای خود، حتی توقف اجرای قانون، استفاده خواهد کرد تا اجازه ندهد قانون جدید کنگره درخصوص ویزای ورود به آمریکا، اجرای موفقیت آمیز برجام و بهره مندی ایران از منافع اقتصادی آن را خدشه دار کند».

در بند ۲۰۳ از لایحه بودجه آمریکا تحت عنوان «محدودیت استفاده از برنامه لغو روادید برای خارجی‌هایی که به کشورهایی خاص سفر کرده‌اند»، چهار کشور ایران، عراق، سوریه و سودان به عنوان کشورهایی معرفی شده‌اند که اتباع کشورهایی که با آمریکا تفاهمنامه لغو روادید امضا کرده‌اند، در صورت حضور در آن‌ها، برای سفر به آمریکا روادید دریافت کنند.

بر این اساس شهروندان ۳۸ کشوری که تاکنون می‌توانستند برای تجارت یا توریسم، مدت ۹۰ روز بدون اخذ ویزا در خاک ایالات‌متحده اقامت داشته باشند، حالا اگر در ۵ سال گذشته به سوریه، عراق، سودان و ایران سفر کرده باشند، دیگر «نمی‌توانند» مثل قبل بدون ویزا وارد آمریکا شوند.

این یعنی شهروندان عموما اروپایی که پیش از این بدون روادید به سادگی به آمریکا سفر می‌کردند، حالا اگر برای گردش، تجارت یا هر دلیل دیگری به ایران سفر کنند، برای سفر به آمریکا گرفتار روند بررسی سوابق و فرآیند صدور روادید خواهد شد.

با این وجود و درحالی که عراقچی با مانور دادن روی نامه وزیر خارجه یک کشور تلاش می کرد تا تخلف امریکایی ها از تعهدات خود در برجام را به گونه ای دیگر معرفی نماید و عنوان کند که این قانون مانعی در خصوص اجرای برجام در پیش نخواهد داشت اما ممانعت امریکا از ورود خبرنگار بی بی سی فارسی به این کشور حاکی از آن است که تعهد کتبی جان کری برای جلوگیری از اجرای این قانون نتوانست کاری از پیش ببرد.

این درحالی است که دولت یازدهم تاکنون از باز شدن در های بازار ایران برای سرمایه گذاران خارجی سخن می گفتند . با این وحود و با اجرایی شدن این قانون باید دید که آیا سرمایه گذاران خارجی حاضرند در عوض ورود به ایران از ویزا امریکا خود چشم پوشی نمایند یا نه!.

درباره نویسنده

کفر متحرک به اسلام میرسد،ولی اسلام راکد،پدر بزرگ کفر است...سلمان ها در حالیکه کافر بودند،حرکتشان آنها را به اسلام و رسول منتهی کرد و زبیرها در حالیکه با رسول بودند،رکودشان آنها را به کفر پیوند زد.کفری که با حرکت ما همراه باشد، وحشتی ندارد؛ وحشت آنجایی است که با رکودها پیوند خورده باشیم. آری!باید مراقب رکودهای دنیا بود که در راس شان دل باختن به زر وزیور وتعریف و دنیاست...و گمراهی ما زمانی است که نه دنبال حقیقتیم،نه یاور حقیقتیم و نه تسلیم حقیقت.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *